Gelecek Meslek Liselerindedir

Gelecek Meslek Liselerindedir

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kenan Engin “Ara Eleman Değil Aranan Eleman Yetiştirmeliyiz diyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

 

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası olarak Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde, gerek sanayiciler gerekse kobi niteliğinde olan daha orta ölçekli işletmelerimize de yönelik olarak büyük bir motivasyonla ve tüm imkânlarımızı seferber ederek meslek liselerinin yeniden tercih edilir, saygın birer eğitim kurumu olmaları için çalışmalar yürütüyoruz.

 

Yapmış olduğumuz görüşmelerde ve çalışmalarda meslek liselerindeki bölümlerle sanayi ve hizmet sektörünün ihtiyacı olan alanların örtüşmesini hedef alıyoruz. Bu doğrultuda da özel sektörün mesleki eğitime ilgisini arttırmak mesleki eğitim içeriklerinin geliştirilerek bireylere daha fazla katkı sağlamasıyla iş gücünün artmasını hedefliyoruz. Özellikle öğrencinin sadece teorik çerçevede değil uygulayarak ve üreterek öğrenmesi temel hedefimiz. Bu yüzden okullardaki makine parkı, araç ve gereçler öğretmenlerimizin nitelikleri müfredat içerikleri ve benzeri birçok konunun Yalova daki gelişmelere paralel olarak güncellenmesi ihtiyacı oluşmuştur.

 

Yalova’da yakın bir zamanda faaliyete geçecek olan Organize Sanayi Bölgeleri ne yönelik bölümlerin oluşturulması öğrencilerin bu bölümlerden mezun olduktan sonra iş bulabilecek nitelikte olması çok önemli.

 

YTSO olarak yönetiminde bulunduğumuz Şehit Sercan Yazar Meslek Lisesinde bu anlamda dönüşüm başladı. Yalova Makine OSB yönetimi de bu okulla yapmış olduğu protokol doğrultusunda Okulumuzun ihtiyaç duyduğu makine ekipman ve benzeri teçhizatlarında güncelleme ve yenileme yapmaktadır, başarılı öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. Bu çalışma şehrin ihtiyaçlarını ve üretimi dikkate alan bir model olmuştur.

 

Yine Tersane sektörümüze yönelik olarak da ilgili meslek lisesinde tersanecilerimizin de katkıları ile dönüşüm başlamış o sektöre yönelik aranan elemanlar yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

Daha önce mezun olduklarında dahi sanayici ile temas kurmakta zorlanan bu okullarımızın öğrencileri, artık okula kayıt oldukları anda sanayicilerimiz ile el ele kol kola eğitimlerini sürdürüyor. Mezun olduklarında ise büyük ölçüde ‘ara’ değil ‘aranan eleman’ olarak üretim hayatındaki kariyerlerine başlamış oluyorlar.

 

YTSO, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte özellikle son bir yıldır ilgili sanayi sektörlerinden sanayicilerin bizzat ilgilendiği meslek liselerini, hem eğitim formasyonu ve hem de staj olanakları açısından çok daha güçlü hale getirmek için çalışıyor.

 

Şu an Reel sektörde işsizlikten ziyade mesleksizlik sorunu yaşanıyor. Meslek lisesine devam eden gençlerimiz ise hayata önde başlıyor.

 

Bütün çocuklarımızın Üniversite mezunu olmasını tabiki de isteriz ama bu sefer istihdam konusunda da çok ciddi sıkıntılar oluşuyor. Üniversiteyi bitirmiş, beklentileri yüksek çocuklarımız meslek sahibi olmadığı için iş bulamama durumunda kalmaktadır. İşte bu yüzden Gelecek meslek liselerimizde dir. Öğrencilerimizin ve velilerimizin bu durumu iyi algılayıp çocuklarımızın aranan eleman olarak yetişmesi için doğru tercihi yapmaları gerekmektedir.

Anlaşmalarımız